دانلود فایل word تحقیق تشکیل نفت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل word تحقیق تشکیل نفت :

چگونه نفت در کره زمین تشکیل شد ؟

 

می گویند نفت از بقایای موجودات زنده ی پیشین و بسیار قدیمی  در دل زمین تشکیل شده است . میلیونها سال پیش , بخشهای وسیعی از خشکیهای کنونی زیر آب بوده وخورشید بر پهنه گسترده آب و تمام موجودات زنده درون آن می تابید.

گیاهان و جانوران دریایی , انرژی خورشید را در بدن خود ذخیره می کردند . وقتی این جانوران می مردند بقایای جسدشان به کف دریا می رفت و در لایه ای زیر مواد رسوبی ( ذرات ریز سنگ و ماسه ) مدفون می شد هنگامی که بقایای آلی این جانوران و گیاهان در زیر چندین لایه ماسه و لجن مدفون می شد, مواد شیمیایی و باکتری های گوناگون , به فعالیتهای خود ادامه می دادند . البته هنوز به طور قطعی بر کسی روشن نشده است که چگونه این میکروبها و مواد شیمیائی در اثر فعل وانفعالاتی که بر روی چربی و روغن موجودات زنده پیشین دریا انجام می دادند باعث تبدیل آنها به گاز می شدند ولی پس از گذشت مدتهای طولانی , قطرات کوچک روغن سنگ یا ... نفت امروزی تشکیل می شد . 

 

بعدها لایه های ماسه و لجن ورسی که روی هم خوابیده بود به سنگهای شنی و آهکی تبدیل شد . این سنگها را سنگهای رسوبی می نامند . زیرا در اثر رسوبهای پیش گفته تشکیل می شدند . با گذشت زمان , قطرات کوچک نفت به درون لایه های این سنگهای متخلخل رخنه کردند ودر آنجا , به شکلی که یک تکه اسفنج یا ابر را نگه میدارند , ماندگار شدند .

 

در طی میلیون ها سال , پوستهکرهزمین در حال حرکت بوده است . بسترهای پیشین دریاها و نفت درونشان , در برخی نقاط , به خشکی تبدیل شدند . برخی دیگر از همین بسترها در زیر اعماق دریاها قرار گرفتند , سطح کرهزمین جابجا شد وشکل ظاهر قاره ها تغییر پیدا کرد.

 

به همین علت است که امروزه برخی از لایه های سنگهای نفت دار در اعماق خشکیها پیدا
می شود و بیشتر میدانها سرشار نفتی در مناطقی بیابانی واقع شده اند . این بیابانها میلیونها سال پیش, احتمالا جز مناطق زیر آب بوده اند .

در اینجا روشهای دیگر برای نمایش جدول ارایه شده‌اند:

جدول استاندارد - جدول جایگزین - جدول ضد - جدول بزرگ - جدول عظیم - جدول عریض - جدول توسعه یافته - جدول ساختاری - فلزات و غیر فلزات

کد رنگ برای اعداد اتمی:

عناصر شماره گذاری شده با رنگ آبی , در دمای اتاق مایع هستند؛

عناصر شماره گذاری شده با رنگ سبز , در دمای اتاق بصورت گاز می باشند؛

عناصر شماره گذاری شده با رنگ سیاه, در دمای اتاق جامد هستند.

 

رجوع به جدول تناوبی

این نوشتار ناقص است. با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

 

فرض کنید برای مثال باید به یک حالتی با حجم متفاوت برسیم. واضح است که اگر تحول به آرامی انجام نشود, فشار به همراه دما برای مدت زیادی در این حجم ثابت نخواهد ماند. در حالت کلی , صحبت درباره هر فشار و دمای معینی بی‌معنی خواهد بود, چون آنها در نقاط مختلف , متفاوت خواهد بود. به علاوه , توزیع فشار و دما در یک حجم فقط به حالتهایی اولیه و نهایی بستگی ندارد, بلکه به نحوه انجام این تحول نیز وابسته است. بنابراین حالتهای میانی در یک چنین فرایندی , ناترازمند هستند. این فرآیند , فرآیند ناترازمندی (فرآیند عدم تعادل) نامیده می‌شود.


فرآیند تعادلی

یک تحول می‌تواند به طرق مختلفی تکامل یابد. یعنی بی‌نهایت آرام صورت گیرد. بعد از یک تغییر بسیار کوچک در پارامترها , تغییر بعدی تا رسیدن سیستم به حالت تعادل صورت نمی‌گیرد, یعنی تمام پارامترها در سراسر سیستم , با مقادیر ثابت فرض می‌شوند. بعد از آن مرحله بعدی صورت می‌گیرد و به همین ترتیب ادامه می‌یابد. بنابراین , تمامی فرآیند شامل حالتهای تعادلی متوالی است. چنین فرایندی, فرآیند تعادلی نامیده می‌شود. در معادله حالت یک گاز ایده‌آل , , دو تا از پارامترها (هر کدام) می‌توانند به عنوان پارامترهای مستقل در نظر گرفته شوند و مشخص کننده فرآیند باشند. یک نمونه از این فرآیند در انتقال از حالت و به حالت و در نظر گرفته می‌شود. در هر نقطه از این فرآیند , دما منحصرا از معادله حالت بدست می‌آید.


فرآیندهای برگشت پذیر و برگشت ناپذیر

فرآیندی که در تحول برگشت از حالت نهایی به حالت اولیه توسط حالت میانی , نظیر فرآیند جلو برنده , انجام گیرد, فرآیند بازگشت پذیر نامیده می‌شود.


اگر فرآیند برگشت , بوسیله همان حالت میانی غیر ممکن باشد, فرآیند
 بازگشت ناپذیر است.واضح است که یک فرایند غیر تعادلی (ناتراز مندی) در حالت کلی نمی‌تواند برگشت پذیر باشد. از طرف دیگر , یک فرآیند تعادلی همواره برگشت پذیر است. البته این به آن معنا نیست که مفهوم فرآیند برگشت پذیر , معادل یک فرآیند بسیار آرام (کند) باشد. برخی فرآیندهای بی‌نهایت آرام غیر قابل برگشت (برگشت ناپذیر) هستند. برای مثال تغییر شکل مومسان (پلاستیکی) جامدات ممکن است به صورت بی‌نهایت آرام صورت گیرد, ولی با وجود این یک فرآیند برگشت ناپذیر است.


بنابراین از این پس فقط فرآیندهای برگشت پذیر را در نظر خواهیم گرفت. به مثالی در مورد انبساط همدما (تک دما) در یک گاز توجه کنید. گازی با حجم اولیه در ظرفی که با پیستونی ..........مسدود شده است, قرار دارد. برای کنترل فشار پیستون روی آن دانه‌های شن و ماسه ریخته شده است. بعد از اینکه حجم گاز از به V افزایش یافت. انتقال بعدی دانه‌های شن و ماسه از روی پیستون متوقف می‌شود. گاز مراحل متوالی را طی کرده است که در هر کدام از مراحل مقادیر حجم و فشار معین بود, در حالی که درجه حرارت ثابت می‌ماند. کار انجام گرفته توسط گاز برابر بیرون راندن هوای اتمسفری از حجمی است که اکنون توسط گاز در داخل سیلندر اشغال شده است و پیستون به همراه شن تا ارتفاع مشخصی بالا برده شده است. دانه‌های شن که به منظور بالا بردن پیستون تا ارتفاعهای مختلف در آنجا قرار داده شده‌اند, برداشته می‌شوند.

حال بیایید به تدریج پیستون را با دانه‌های شن پر کنیم که قبلا به منظور بالا بردن پیستون برداشته شده بودند و آن را به ارتفاع اولیه برسانیم. این دانه‌های شن , جرم پیستون را افزایش می‌دهند. در نتیجه , فشار گاز افزایش می‌یابد و با شروع فشرده شدن , حجم آن کاهش می‌یابد. کل فرآیند در جهت معکوس انجام می‌گیرد و دما به علت مبادله گرما با محیط پیرامون در یک مقدار ثابت باقی می‌ماند. فشار گاز مربوط به هر کدام از وضعیتهای سیلندر نظیر فرآیند انبساط گاز است. در نتیجه , با کاهش حجم , گاز موجود در سیلندر تمامی حالتهای فرآیند انبساط را طی می‌کند. ولی این بار نظم (ترتیب) در جهت عکس است.

وقتی که گاز تا حجم فشرده می‌شود, پیستون همه دانه‌های شن را که قبلا برداشته شده بود, حمل می‌کند. حال جرم پیستون به همراه شن برابر است. بنابراین کل سیستم به حالت اولیه برگشته است. انبساط و فشرده شدن (انقباض) گاز به صورت معکوش صورت می‌گیرد.

همچنین گاز می‌تواند به صورت بازگشت ناپذیر انبساط یابد, برای مثال با برداشتن سریع تمامی دانه‌های شن از روی پیستون , وقتی که پیستون در پایین‌ترین موقعیت است. در این صورت جرم پیستون بدون شن به اندازه کافی سبک خواهد بود. تحت این شرایط , پیستون با شتاب زیادی به سمت بالا حرکت خواهد کرد و در نتیجه حجم گاز افزایش خواهد یافت. در این حالت درجه حرارت تغییر می‌کند و در قسمتهای مختلف حجم سیلندر مقادیر متفاوتی را خواهد داشت و فقط حجم گاز مقدار معینی را دارا خواهد بود. حالت گاز موجود در سیلندر با هیچ یک از مقادیر P و V قابل توصیف نیست. بدین علت فرآیند نمی‌تواند با یک خط پیوسته نظیر فرآیندهای برگشت پذیر نمایش داده شود. 

لینک کمکی