دانلود فایل word مقاله بررسی فراوانی الگوی علائم اختلال وسواسی - جبری

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل word مقاله بررسی فراوانی الگوی علائم اختلال وسواسی - جبری :


تعداد صفحات :13

هدف: با توجه به اینکه علایم وسواسی – جبری وابسته به فرهنگ هستند, شناخت و اطلاع از فراوانی و تنوع آنها در جامعه ما می‌تواند به تشخیص دقیق‌تر این اختلال کمک کند و اهداف درمانی را مشخص‌تر سازد.
روش: در قالب یک طرح پژوهشی مقطعی, 61 بیمار مبتلا به اختلال وسواسی- جبری (23 مرد و 38 زن) به شیوه نمونه‌گیری در دسترس انتخاب گردیدند و تنوع و شدت علایم با مقیاس ییل- براون اندازه‌گیری شد. این بیماران به طور سرپایی به واحد روانپزشکی مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی توحید و یک مطب خصوصی مراجعه کرده بودند و به وسیله یک روانپزشک (بر مبنای DSM-IV-TR) تشخیص داده شدند.
یافته‌ها: این بررسی نشان داد که بیشترین وسواس‌های فکری, آلودگی و پرخاشگری است و تفاوت زنان و مردان در وسواس آلودگی معنادار می‌باشد. بیشترین وسواس‌های عملی, وارسی کردن, شست‌‌وشو و نظافت و تفاوت دو جنس معنادار بود. بین میزان تحصیل بیماران و علایم وسواسی-جبری در زمینه وسواس‌های فکری آلودگی و جسمی یک رابطه معنادار به دست آمد و دو گروه مجرد و متأهل فقط در وسواس‌های آلودگی و شمارش تفاوت معنادار داشتند.
نتیجه‌گیری: بیماران مبتلا به اختلال وسواسی – جبری خصوصیات علامت‌شناسی و جمعیت‌شناختی متمایزی را نشان می‌دهند که یکی از توجیهات آن می‌تواند تنوع فرهنگی باشد. این مسئله خود مفاهیم ضمنی مهمی برای تشخیص و درمان این اختلال دارد.

لینک کمکی